Tento typ terapie je v našom zariadení veľmi obľúbený, preto si zaslúži opakovane našu pozornosť. Jedná sa o dobrovoľné skupinové terapie, niekedy sú požiadavky aj na individuálnu. Pri individuálnych sa navštevuje klient priamo na izbe. Pri skupinovej terapii ide o prácu s niekoľkými klientmi, ktorí majú o stretnutia záujem. Pôsobenie psíka na mentálnu pohodu človeka sa využíva ako pomocná psychoterapeutická metóda na riešenie psychologických, citových a sociálno integračných problémov.
Naši starkí si môžu pravidelne užívať túto príjemnú aktivitu, za asistencie našej dlhoročnej canisterapeutky Ing. Dagmar Szotákovej z Košíc. Dnes má svoju chovnú stanicu, jej psy sú mnohonásobnými šampiónmi Slovenska a víťazmi viacerých zahraničných súťaží. Zároveň je aj certifikovanou odborníčkou na túto terapiu pomocou psov. Ako ona sama vraví sústreďuje sa hlavne na dotyk. Človek a pes boli odjakživa priatelia. Táto skutočnosť je využívaná aj ako liečebná metóda. Hladkanie psa, túlenie sa k nemu, možnosť zaboriť si ruky do jeho srsti, alebo poležať si len tak v jeho blízkosti, pomáha.
Nie menej významný je aj tzv. monológ klienta a psa. Ide o jednostranný rozhovor človeka so zvieratkom a práve tento typ rozhovoru pôsobí uvoľňujúco – relaxačne. Druhou metódou, ktorú canisterapeutka využíva, je terapeutický rozhovor s klientom. Častou témou býva psík, ktorého klient v minulosti vlastnil a má teda so starostlivosťou o takúto živú zvieraciu bytosť aj reálne skúsenosti. Vyvoláva to u klientov pekné spomienky, vráti ich do dôb minulých, do často veľmi príjemnej životnej etapy.